Od 1 stycznia 2017 roku ma obowiązywać nowy, obniżony podatek CIT dla małych oraz nowych podatników.
Podatek CIT w wysokości 15% podstawy opodatkowania będzie stosowana w przypadku:
- małych podatników
- podatników rozpoczynających działalność – w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność
Status małego podatnika będzie ustalany w oparciu o dotychczasowe zasady. Stosownie do art. 4a pkt 10 updop, mali podatnicy to tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Przeliczenia na złote wskazanego limitu dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
W ust. 1a dodanym w art. 19 updop określono ograniczenie możliwości stosowania stawki 15% dla podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo
- w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, albo
- przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1.000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14 updop, albo
- przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników.
Wymienieni podatnicy nie będą mieli możliwości stosowania 15% stawki CIT w roku rozpoczęcia działalności, jak również w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.
Ponadto z ust. 1b dodanego w art. 19 updop wynika, że podatkowe grupy kapitałowe nie mogą stosować obniżonej stawki podatku.
Nowe przepisy dotyczące obniżonej stawki na podatek CIT wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. (z wyjątkiem ograniczeń nałożonych w przepisach przejściowych).
Przepisy przejściowe
W myśl art. 7 ustawy nowelizującej, który wszedł w życie 28 września 2016 r., podatnicy utworzeni w okresie od dnia 28 września 2016 r. a przed dniem 1 stycznia 2017 r. w wyniku wskazanych w tym przepisie operacji restrukturyzacyjnych nie będą mogli stosować 15% stawki CIT także w roku podatkowym rozpoczętym po 31 grudnia 2016 r., tj. w ich drugim roku podatkowym. Katalog podmiotów, których dotyczy ta regulacja, pokrywa się z katalogiem podmiotów, co do których ograniczenie wprowadzono w art. 19 ust. 1a updop.