Istnieje kilka sposobów jak zostać bogatym. Można ciężko pracować, może uśmiechnąć się do nas szczęście, lub w tradycyjny, sprawdzony od lat sposób – otrzymać spadek lub darowiznę.
Z zasady spadki i darowizny w I kręgu są zwolnione z opodatkowania. Szczególnym przypadkiem jest otrzymanie towarów, przedmiotów, usług lub całego przedsiębiorstwa. Mamy wtedy do czynienia ze zdarzeniem gospodarczym, które musi być zarejestrowane w dokumentacji księgowo – podatkowej. Tę okoliczność regulują 2 akty prawne:
- art. 22 ust. 1 i art. 24 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)
- § 24 pkt 1 i § 26 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544)
Fakt otrzymania spadku lub darowizny należy ująć w remanentach (spisach z natury) – początkowym i końcowym (jeżeli towary nie zostały w międzyczasie sprzedane). Spis z natury przeprowadza się na początek i koniec roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności, w przypadku istotnych zmian w funkcjonowaniu firmy. Wartość materiałów wyceniamy według cen zakupu lub rynkowych, którekolwiek są niższe. W ten sposób otrzymane dobra stają się majątkiem firmy.
Kolejnym krokiem jest ujęcie darowizny/spadku w PKPiR. Tutaj sytuacja jest jasna – nieodpłatnie nabyte produkty, towary, materiały i usługi nie są kosztem uzyskania przychodu ani kosztem firmy, zatem ich wartość remanentowa nie jest uznawana przy wyliczaniu dochodu do opodatkowania.
Podsumowując – o ile podjęcie spadku w formie działającego przedsiębiorstwa nie kosztuje, to będziemy zmuszeni podzielić się z fiskusem dochodem ze sprzedaży części majątku. To istotna różnica w stosunku do przyjęcia spadku lub darowizny jako osoba fizyczna.